Zastanawiasz się, dlaczego hulajnogi elektryczne w tak szybkim tempie zyskały popularność? Jaka wypożyczalnia posiada najbardziej opłacalną ofertę? Dowiedz się więcej na temat hulajnóg elektrycznych na minuty i sprawdź, w jaki sposób z nich korzystać.
W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały wielu zwolenników. Stały się nie tylko formą rozrywki, ale również głównym środkiem transportu dla wielu z nas. Z uwagi na to, że w większości dużych miast istnieje możliwość wypożyczenia hulajnogi dla minuty, często zadajemy sobie pytanie: wypożyczyć czy kupić własną? Jakie korzyści płyną z takiego środka transportu? Jakie są jego wady i zalety? Która wypożyczalnia posiada najbardziej opłacalną ofertę? Jak korzystać z hulajnogi elektrycznej na minuty? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Was pytania.
Hulajnoga elektryczna to przede wszystkim wygoda. Większość z nich posiada kompaktowy rozmiar i niewielką wagę, dzięki czemu można ją łatwo podnosić i transportować. Nie zajmuje dużo miejsca, dlatego bez problemu zmieści się do autobusu czy tramwaju. Jazda na hulajnodze elektrycznej pozwala ominąć korki oraz uniknąć problemu z parkowaniem. Dużym plusem jest również to, że można nią dotrzeć w miejsca, w które dojdziemy pieszo, ale samochodem już niekoniecznie.
Hulajnogi elektryczne rozwijają prędkość do 25 km/h – dzięki temu nie sposób się spóźnić na umówione spotkanie, uczelnię lub do pracy. Samo poruszanie się hulajnogą elektryczną jest naprawdę bardzo proste, a do tego nie wymaga żadnego wysiłku. Prędkość jazdy kontroluje się przy pomocy manetki gazu, która znajduje się przy kierownicy pojazdu oraz dźwigni hamulca.
Użytkownicy decydują się na hulajnogę elektryczną również dlatego, że trasy, które pokonują samochodem w mieście są zazwyczaj bardzo krótkie. Jednak ze względu na niewielką ilość innych możliwości i tak zazwyczaj wybierają samochód, a co za tym idzie emitują więcej zanieczyszczeń, powodują korki oraz w godzinach szczytu często nie docierają na czas.
A na koniec – najważniejszy punkt. Hulajnogi elektryczne to przede wszystkim pojazdy przyjazne środowisku. W przeciwieństwie do innych środków transportu, hulajnoga nie emituje żadnych spalin w trakcie jazdy. Nie trzeba jej tankować, dzięki czemu staje się niezwykle ekonomiczna. Jedynym, co tak naprawdę trzeba zrobić, to podłączyć ją do gniazdka i… gotowe!
Za popularyzację hulajnóg odpowiadają również operatorzy wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. W większości dużych miast doskonałą opcją są wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych, takie jak Lime, Hive czy Bird. Ceny i zasady są porównywalne, jednak istnieją pewne różnice. W większości przypadków wypożyczalnie oferują pojazdy, które rozpędzają się od 15 do 30 km/h, co jest uzależnione od modelu, który znajduje się w asortymencie danej firmy.
W większości dużych miast funkcjonuje więcej niż jedna wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych. Lime, Hive, Bird – to trzy najpopularniejsze, które stale konkurują o uwagę potencjalnego użytkownika. Rewolucja transportowa w Polsce trwa w najlepsze. Po skuterach i samochodach przyszedł czas na „hulajnoga-sharing”.
Amerykańska firma Lime wprowadziła swoje pojazdu do Wrocławia, a dwa tygodnie później do Warszawy. Dużym plusem tej sieci jest brak wyznaczonej strefy, w której można pozostawić hulajnogę. Zdecydowanie zwiększa to komfort użytkowania, ponieważ można dojechać w dowolne miejsce na całym terenie miasta. Wypożyczenie tej hulajnogi jest bardzo proste.
Aby skorzystać z pojazdu marki Lime należy pobrać na swój smartfon dedykowaną aplikację, a następnie zarejestrować się – podpiąć kartę lub zasilić konto. Aplikacja automatycznie wyszukuje na mapie najbliższą, wolną hulajnogę. Po jej znalezieniu należy zeskanować specjalny kod – w ten sposób zwolni się blokada. W przeciwieństwie do hulajnogi Hive – Lime można wypożyczać także w nocy. Użytkownicy chwalą tę wypożyczalnię za możliwość, dzięki której w trakcie jazdy możemy robić przerwę na 30 minut, a wówczas aplikacja nie będzie naliczała opłat.
Hulajnogi elektryczne Lime występują we: Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.
Firma Hive to największa konkurencja sieci Lime. To właśnie ona zyskała największą sympatię wśród użytkowników. Wszystko to za sprawą kodów na darmowe minuty jazdy, które rozdawała wraz z wejściem na rynek. W przeciwieństwie do Lime, nie można pozostawić hulajnogi poza wyznaczona strefą. Przy próbie zwrotu, wyskakuje informacja, że aby oddać hulajnogę, należy do niej powrócić. Co gorsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy pokonywaniu większych dystansów, hulajnoga w trakcie próby powrotu do strefy może się rozładować. Zaletą wyróżniająca wypożyczalnię Hive jest to, że stanowi ona część większego systemu mobilności miejskiej. Jest to rezultat połączenia sił BMW i Daimler.
Aby wypożyczyć tę hulajnogę należy zainstalować dedykowaną aplikację mobilną i zarejestrować się poprzez podpięcie swojej karty płatniczej. Z poziomu tej aplikacji są widoczne wszystkie, dostępne hulajnogi Hive, dzięki czemu w łatwy sposób można je odnaleźć. Po wybraniu e-hulajnogi, należy zeskanować kod QR, który odblokuje pojazd. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość rezerwacji wybranej hulajnogi na pół godziny, by mieć zagwarantowany środek transportu na powrót.
Hulajnogi elektryczne Hive można wypożyczyć we Wrocławiu i Warszawie.
Kolejną wypożyczalnią jest amerykańska firma Bird. Została założona w 2017 roku przez pioniera transportu Travisa VanderZandena. Ma siedzibę w Venice w Kalifornii i do tej pory jej pojazdy można było wypożyczyć tylko w Warszawie. Niedawno przyszedł czas na Wrocław. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, rozszerzenie działalności o nowe miasto jest kolejnym krokiem do upowszechnienia tej formy transportu w Polsce. Birdowi bliżej do marki Lime niż Hive, ponieważ podobnie jak “limonka” – nie ma wyznaczonej strefy, w jakiej można pozostawić pojazdy elektryczne. Aby skorzystać z hulajnogi elektrycznej firmy Bird należy pobrać na swój smartfon dedykowaną aplikację. Następnie przy pomocy dostępnej mapy odnaleźć i zarezerwować najbliższy pojazd. Aby odblokować wybraną hulajnogę elektryczną należy zeskanować kod QR.
Oferująca hulajnogi na minuty firma Bird rozszerzyła swoją ofertę o własny model hulajnogi elektrycznej – Bird One. To przede wszystkim solidny szkielet, schowane przewody, znacząco poprawione oświetlenie z przodu i z tyłu oraz czuły układ hamulcowy. Te pojazdy posiadają 9-calowe koła i konstrukcję zaprojektowaną tak, aby jazda po nierównościach była komfortowa i przyjemna. Są wyposażone w silnik, który umożliwia rozpędzenie się nawet do 29 km/h oraz duży akumulator, dzięki któremu hulajnoga przejedzie nawet do 50 km bez konieczności ładowania. Tak atrakcyjna specyfikacja hulajnogi przekłada się również na jej cenę – kosztuje 1299 dolarów.
Hulajnogi elektryczne Bird można znaleźć we: Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.
Volt Sooters to świeżo powstała łódzka firma, która niedawno zaczęła stawiać pierwsze kroki. Swoją działalność rozpoczęła oferując 150 elektrycznych hulajnóg, które można wypożyczyć za przystępną cenę. Warto zaznaczyć, że Łódź przełamała stereotyp pojawiania się kolejnych wypożyczalni w tych samych wielkich miastach. Bowiem wypożyczalnie Lime i Hive mają swoje stacje w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu i kolejna firma również rozpoczyna działalność w stolicy. Więc istniała spora przepaść pomiędzy dużymi, a średnimi polskimi miastami. W dodatku Volt Scooters to pierwsza polska wypożyczalnia!
Aby wypożyczyć łódzką e-hulajnogę należy zarejestrować się w aplikacji mobilnej. Można ją pobrać klikając bezpośrednio w link umieszczony na stronie: VoltScooters.pl. W celu weryfikacji użytkownik otrzyma na swój numer telefonu szcześciocyfrowy kod. Przed wypożyczeniem należy zapłacić, a system sugeruje kwoty zasilenia w wysokości 50 i 100 złotych. Oczywiście można podać inną kwotę, lecz nie niższą niż 25 złotych. Pojazdy lokalizuje się standardowo – za pomocą mapy znajdującej się w aplikacji. Potem, po zalogowaniu należy zeskanować kod QR, który znajduje się na kierownicy wybranej hulajnogi lub wprowadzić numer ręcznie.
Warto zaznaczyć, że hulajnogi Volt Scooters nie będą miały stacji do wypożyczenia. Będzie je można zostawiać i wziąć w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie w Łodzi, ale poruszać się nimi można po całej Łodzi. Aby rozpocząć jazdę na hulajnodze, należy rozpędzić się do 3 km/h i następnie uruchomić silnik elektryczny (kick-to-start). Hamowanie następuje przez naciśnięcie czerwonego przełącznika po lewej stronie kierownicy.
Hulajnogi elektryczne Volt Scooters można znaleźć w Łodzi.
Hulajnogi elektryczne Quick nie posiadają wyznaczonej strefy, po której można się poruszać. To bardzo komfortowe, gdyż można pozostawić pojazd w wybranym przez siebie miejscu. Elektryczne hulajnogi Quick nie zatruwają powietrza i redukują natężenie ruchu samochodowego. Wypożyczenie pojazdu jest banalnie proste. Wystarczy pobrać aplikację mobilną i zainstalować ją na swoim telefonie. Po jej uruchomieniu intuicyjny panel pozwoli szybko odnaleźć hulajnogi w najbliższej okolicy. Aby odblokować pojazd należy zeskanować kod QR, który się na nim znajduje. Już teraz wystarczy stanąć na hulajnodze, odepchnąć się nogą od podłoża i wcisnąć manetkę gazu.
Hulajnogi elektryczne Quick można wypożyczyć w: Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
Blinkee City to najszybciej rozwijająca się sieć skuterów elektrycznych w Europie. Na pojazdach tej firmy można poruszać się w 11 miastach w Polsce (m.in. Warszawa, Poznań, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Białystok, Lublin) oraz 3 metropoliach zagranicznych (Budapeszt, Split, Walencja). Wystarczy ściągnąć darmową aplikację mobilną na swój smartfon, założyć konto – załączyć zdjęcie dokumentu uprawniającego do jazdy, następnie znaleźć najbliższy skuter i go zarezerwować i odblokować pojazd, aby wyruszyć.
Hulajnogi elektryczne Blinkee City występują w: Bydgoszczy, Katowicach, Białymstoku, Trójmieście, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi
CityBee to samochody dostawcze i hulajnogi elektryczne na minuty. Przeprowadzasz się, kupujesz meble, a może chcesz szybko zrealizować dostawę do sklepu lub przewieźć sprzęt na plan zdjęciowy? A może musisz przemieścić się z punktu A do punktu B, a Twój tramwaj właśnie uciekł? Tu na ratunek przychodzi CityBee. Aby wypożyczyć hulajnogę należy pobrać aplikację mobilną, znaleźć najbliższy pojazd, zeskanować kod QR, który znajduje się na jego kierownicy i… jechać!
Hulajnogi elektryczne CityBee można wypożyczyć w: Białymstoku, Trójmieście, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Hulajnogi Hulaj nie pozostawiają swoim wyglądem ani krzty wątpliwości co do pochodzenia – wypożyczalnia postawiła na biało-czerwone barwy. Swojski Hulaj jest tańszy od zagranicznej konkurencji. Ta wypożyczalnia zadebiutowała w Krakowie, gdzie na chodnikach znalazło się ponad 200 pojazdów elektrycznych. Wypożyczanie pojazdów marki Hulaj jest naprawdę proste. Tak jak w każdym, innym przypadku wystarczy pobrać aplikację, zarejestrować się, znaleźć najbliższą hulajnogę na mapie, zeskanować kod i cieszyć się z jazdy.
Hulajnogi elektryczne Hulaj występują we: Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Wypożyczalnie oferują hulajnogi, które zapewniają maksymalny zasięg od 12 do 30 kilometrów, co zależy od modelu jakim dysponuje wypożyczalnia. Przykładowo e-hulajnoga Lime-S jest wyposażona w silnik o mocy 250 W i w 8-calowe koła, dzięki czemu jazda jest płynna i stabilna. Firma Hive nie ujawnia parametrów swoich hulajnóg.
Wiemy jedynie, że jej maksymalna prędkość jest bardzo zbliżona do Lime – wynosi 25 km/h. Przyglądając się wszystkim modelom hulajnóg, które posiadają wypożyczalnie, można stwierdzić, że są naprawdę bardzo dobrej jakości i dorównują modelom typu Xiaomi i Motus Scooty.
Niewiele osób wie, że popularne hulajnogi elektryczne firmy Lime czy Hive są tak naprawdę wyprodukowane przez Segway’a i odpowiadają następującym modelom:
Hulajnogi o podobnych parametrach do tych z wypożyczalni to na przykład:
Rewolucja transportowa w Polsce trwa w najlepsze. Wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych zachęcają swoimi atrakcynymi cenami. Zastanawiasz się, która firma posiada najbardziej opłacalną ofertę? Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie, które – mamy nadzieję – rozwieje wszelkie wątpliwości.
Jako pierwszym przyjrzymy się hulajnogom firmy Lime. Koszt jednorazowej wycieczki na tej hulajnodze wynosi 2 zł za odblokowanie pojazdu i 50 gr za każdą minutę jazdy. W rezultacie daje nam to 8 minut jazdy za 6 zł, 20 minut jazdy za 12 zł i godzinę jazdy za 32 zł.
W przypadku firmy Hive sytuacja wygląda dość podobnie. Opłata startowa wynosi 2,50 zł, natomiast koszt każdej minuty jazdy to 0,45 gr. Oznacza to, że w przypadku 8 minut jazdy – zapłacimy 6,10 zł, 20 minut – 11,50 zł, a za godzinę – 29,50 zł. Mimo tego, że opłata aktywacyjna jest wyższa niż w przypadku Lime – jazda hulajnogami marki Hive więcej niż raz bardziej się opłaca.
A co w przypadku Birda? Otóż ta wypożyczalnia oferuje opłatę startową w wysokości 3 zł, a każdą kolejną minutę za 50 groszy. Ta firma jest droższa od Hive i Lime. Za 8 minut jazdy zapłacimy 7 zł, za 20 minut 13 zł i za godzinę 33 zł, jednak dodając do tego opłatę aktywacyjną – Bird wypada najdrożej z tych trzech firm.
Za wypożyczenie hulajnogi Volt Scooters zapłacimy 2 zł, a każda kolejna minuta kosztować nas będzie 50 groszy. Czyli ceny są takie same, jak w innych wypożyczalnia działających w Polsce. Przykładowo 8 minutowa przejażdżka będzie kosztować 6 zł, 20 minutowa 12 zł, a godzinna 32 zł. Ponadto, aby rozpocząć korzystanie należy podać dane osobowe, a także zasilić konto wpłatą w wysokości 25 zł.
Wynajęcie e-hulajnogi Quick to koszt 3 zł za start i 50 gr za każdą minutę jazdy. To korzystny cennik jak na standardy europejskie, gdzie podobny sposób komunikacji jest już powszechny. Biorąc pod uwagę korki i czas oczekiwania na transport komunikacji miejskiej korzystanie z tego rodzaju środku transportu wydaje się bezcenne. Przy krótkich przejazdach jazda hulajnogą elektryczną wypada korzystniej niż jazda taksówką i jest z pewnością dużo przyjemniejsza. 8 minut jazdy będzie kosztować 7 zł, 20 minut 13 zł, a godzina 33 zł.
CityBee to firma, która oferuje wypożyczanie hulajnóg elektrycznych za 2,50 za odblokowanie i 45 gr za minutę jazdy. Za 8 minut jazdy tą hulajnogą zapłacimy 6,10 zł, za 20 minut 11,50 zł, a za godzinę 29, 50 zł.
W przypadku firmy Hulaj sytuacja wygląda następująco: opłata startowa „za kłapnięcie drzwiami” wynosi 1 zł – to mniej, niż w przypadku Lime, Hive i Bird. Za każdą minutę jazdy trzeba zapłacić 49 gr. Daje to 8 minut jazdy za 4,92 zł, 20 minut za 10, 8 zł oraz godzinę za 30,4 zł. Jak widać, na krótkich dystansach jest to najtańsza opcja, jednak zmienia się to przy dłuższym czasie użytkowania.
Patrząc na ceny przejazdów hulajnogami Lime w innych krajach nie mamy jednak na co narzekać. Dla przykładu w Niemczech – podobnie jak na innych rynkach, gdzie obowiązuje waluta euro – Lime pobiera 1 euro za odblokowanie hulajnogi i 15 centów za minutę jazdy. W Wielkiej Brytanii jest to odpowiednio 1 funt i 15 pensów, a USA 1 dolar i 15 centów, a w Czechach 25 i 2 korony czeskie.
Biorąc za przykład ośmiominutowe przejazdy daje nam to 2,2 euro (9,38 zł) w Niemczech, 2,2 funta (10,46 zł) w Wielkiej Brytanii, 2,2 dolara (8,26 zł) w USA i 41 koron czeskich (6,86 zł). Wystarczy jednak zestawić te kwoty ze średnimi zarobkami w powyższych krajach, a okaże się, że Polacy mogą pozwolić sobie na mniejszą liczbę przejazdów.
Wypożyczalnia hulajnóg – koszty bazowe [zł] | ||||||||
Lime | Hive | Bird | Volt S. | Quick | Blinkee | CityBee | Hulaj | |
Koszt odblokowania | 2 | 2,50 | 3 | 2 | 3 | 2,50 | 2,50 | 1 |
Koszt 1 min | 0,50 | 0,45 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,49 | 0,45 | 0,49 |
Łączny koszt korzystania z hulajnogi przez określony czas [zł] | ||||||||
8 min | 6 | 6,10 | 7 | 6 | 7 | 6,42 | 6,10 | 4,92 |
20 min | 12 | 11,50 | 13 | 12 | 13 | 12,30 | 11,50 | 9,81 |
60 min | 32 | 29,50 | 33 | 32 | 33 | 31,90 | 29,50 | 30,40 |
Zaplanowałeś wyjście ze znajomymi czy randkę z wymarzoną dziewczyną, a Twój tramwaj uciekł Ci sprzed nosa? To doskonała okazja do wypożyczenia hulajnogi elektrycznej. Wystarczy, że pobierzesz na swój smartfon dedykowaną aplikację, znajdziesz najbliższy pojazd i… dojedziesz do celu w oka mgnieniu.
To naprawdę bardzo ważny aspekt, ponieważ jeśli trasa, którą chcesz pokonać jest dłuższa niż zasięg hulajnogi – można ją bez problemu wymienić na inną i jechać dalej bez limitu. Decydując się na własną hulajnogę elektryczną. musisz pamiętać o jej ograniczonym zasięgu. Niektóre firmy rozwiązały ten problem, stosując wymienne akumulatory, jednak idą za tym dodatkowe koszty.
Hulajnoga elektryczna, jak każdy inny sprzęt może się psuć. Części eksploatacyjne często są naprawdę kosztowne. Korzystając z wypożyczonej hulajnogi, nie musisz przejmować się żadnymi usterkami. Kiedy pojazd, który wypożyczasz okaże się być zepsuty – bez żadnych kosztów możesz go wypełnić na inny.
Pomimo tego, że kupno własnej hulajnogi elektrycznej jest bardziej opłacalne dla użytkowników, którzy traktują ją jako główny środek transportu, nie każdy może sobie pozwolić na swój egzemplarz. Cena podstawowych modeli jest dość wysoka, nie wspominając o tych z wyższej półki, które mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dla osób, które korzystają z hulajnogi elektrycznej jedynie okazjonalnie, doskonale sprawdzi się ta wypożyczana, gdyż rozwiązanie te jest korzystniejsze finansowo – za przejażdżkę zapłacimy prawdopodobnie tylko kilka złotych.
Osoby korzystające z wypożyczanych hulajnóg elektrycznych, częściej ulegają wypadkom. Wynika to z tego, że nie sprawdzają czy pojazd ma sprawne hamulce, wyświetlacz czy manetkę gazu.
Kolejnym powodem jest fakt, że hulajnogę może wypożyczyć praktycznie każdy, a wypożyczalnie (póki co) nie wymagają dokumentów, takich jak karta motorowerowa czy prawo jazdy. Użytkownicy hulajnóg bardzo często nie znają podstawowych przepisów ruchu drogowego – poruszają się z dużą prędkością w niebezpiecznych miejscach, wypożyczają pojazdy będąc pod wpływem alkoholu czy porzucają hulajnogi np. na środku chodnika. Przez nieuwagę i brak odpowiedzialności wypadkom ulegają również piesi, którzy zostali potrąceni przez kierowcę hulajnogi elektrycznej.
Bez wątpienia, przy obecnych przepisach ruchu drogowego, jazda hulajnogą elektryczną jest średnio bezpieczna. Przeprowadzono badanie, z którego wynika, że wśród osób, które uległy wypadkowi, 48 procent ucierpiało z powodu urazu głowy, a 70 procent uszkodziło sobie kończyny górne, 55 procent – dolne. Z kolei 35 procent kierujących doznało złamania kości, a 19 procent więcej niż jednej.
Twórcy przeprowadzonego badania twierdzą, że założony kask powinien być obowiązkiem każdego, kto decyduje się na jazdę hulajnogą elektryczną.
– tania przy okazjonalnym użytkowaniu,
– naprawami zajmuje się producent,
– po rozładowaniu można zamienić na inny egzemplarz.
– nie zawsze jest dostępna,
– jeden model do wyboru,
– płacisz również za postoje,
– można się nią poruszać wyłącznie po mieście.
Tak jak wszystkie pojazdy hulajnoga elektryczna ma swoje mocne i słabe strony. Decydując się na jej wypożyczanie, należy sobie przeanalizować, jak często będziemy z niej korzystać, gdyż może się okazać, że własny pojazd okaże się być dla nas bardziej atrakcyjny cenowo. Istnieje wiele wypożyczalni hulajnóg elektrycznych, a każda z nich ma swój wyróżnik – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wypożyczanie hulajnogi elektrycznej jest naprawdę doskonałą opcją dla osób, które poruszają się nią raz na jakiś czas. Użytkownik takiego pojazdu nie musi martwić się naprawami, a sama jazda jest dość tania. Poruszanie się hulajnogą z wypożyczalni gwarantuje nam praktycznie nieprzerwaną jazdę, gdyż w przypadku rozładowania pojazdu, można go bez problemu wymienić na inny egzemplarz.
Warto mieć na uwadze to, że przy częstszych przejażdżkach własna hulajnoga elektryczna opłaca się dużo bardziej. Dodatkowo można wyjeżdżać nią poza miasto i jest spersonalizowana.
Najnowsze komentarze